Pod patronatem Prezydenta Bydgoszczy

Rusza Konkurs

  "Bydgoszcz w kwiatach i zieleni" 2017 r.

* Wydawanie talonów  od 9  do 19 maja

* Zapisy od 9 maja do 12 czerwca

   Dorocznym zwyczajem  w maju   rusza Konkurs "Bydgoszcz w kwiatach i zieleni" 2017 r., który początkami swego istnienia sięga 1835 roku. Już wtedy mieszkańcy miasta za darmo ukwiecali  ogródki, odnawiali frontony domów i troszczyli się o właściwy stan sanitarny otoczenia. Nic dziwnego, że  wskazywano Bydgoszcz jako oazę zieleni  zbudowaną rękami  swoich obywateli.
   To m.in. dzięki nim Bydgoszcz niezmiennie  zaliczana była  do  najbardziej ukwieconych miast w Polsce. Wzorem do naśladowania w Poznaniu, Gnieźnie a nawet Berlinie  była piękna promenada na obecnym Wzgórzu  Dąbrowskiego. Prasa  stawiając Bydgoszcz za wzór  zachwycała się "najbardziej zielonym  miastem we wschodnich rubieżach Rzeszy". W okresie 20-lecia międzywojennego  Bydgoszcz pospołu z Warszawą i Katowicami była oazą zieleni. W 1966 roku  nasze miasto zostało uhonorowane   srebrnym medalem  i tytułem "Miasta Ogrodu" przez Komisję  Urbanistyki stanu  Karnataka w Indiach. Z bydgoskich doświadczeń korzysta coraz więcej miast, jak choćby Aleksandrów Kujawski czy Inowrocław.
Konkurs drugi raz z rzędu  objęty został honorowym patronatem Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, co wyraźnie   zwiększyło  rangę wydarzenia.
Z wielką przyjemnością - napisał Prezydent -  obejmuję Konkurs  pn. „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni" honorowym patronatem. Blisko dwuwiekowa tradycja  przedsięwzięcia, które wyróżnia nas  jako miasto ekologiczne, dbające o przyrodę, a także pielęgnujące piękno wokół nas, z pewnością zasługuje  na wyróżnienie. Cieszę się, że naszą małą ojczyznę  zamieszkuje tyle ludzi wrażliwych  na jej naturalne zasoby, doceniających wartość troski o otoczenie a  także podnoszenia jego estetyki ukwiecaniem  i sadzeniem roślinności.
Konkurs skierowany jest  do wszystkich mieszkańców naszego miasta, instytucji, zakładów  pracy, szkół, placówek szkolno-wychowawczych i innych, które włączą się  w urządzanie skwerów , zieleńców ogródków przydomowych,  ukwieconych balkonów itp.
     Podczas osobistych zgłoszeń do konkursu  w dniach 9-19 maja br.  wydawane będą  talony  upoważniające do bezpłatnego  odbioru sadzonek  roślin ozdobnych ufundowane przez miasto Bydgoszcz. Ponieważ ich liczba  jest ograniczona, wydawane będą  według kolejności zgłoszeń,  aż do wyczerpania się przeznaczonej na ten cel puli.  Pobranie talonów jest równoznaczne z uczestnictwem w Konkursie.

 Obowiązuje  szczegółowy harmonogram wydawania talonów.  I tak,

*  9 maja (wtorek) w  godzinach  17.00-18.00  w siedzibie  Rady Osiedla  Nowy Fordon  przy ul. Rupniewskiego  10, p. 122 budynek  BLM  - cały Fordon (bez osiedla Tatrzańskiego)

*  9 maja (wtorek) w godzinach 17.00-18.00 w siedzibie Rady Osiedla Okole  przy ul. Grunwaldzkiej  35 - Okole.

*   9 maja (wtorek) w godzinach 16.00-17.00 w Klubie "Arka" BSM  przy ul. M. Konopnickiej  24A-  Szwederowo i Wzgórze Wolności.

*  9 maja (wtorek) w godzinach 19.00-20.00 w siedzibie Rady Osiedla Piaski przy ul. Drzycimskiej 7  - Piaski i Jachcice. 

* 10 maja (środa)  godz. 17.00-18.00  w siedzibie Rady Osiedla   Tatrzańskie   w LO Tow. Salezjańskiego  przy ul. Pod Reglami  1 -  osiedle Tatrzańskie.

* 10 maja (środa) w godzinach 17.00-18.00 w siedzibie Rady Osiedla Górzyskowo  przy ul. Gnieźnieńskiej 21 - Górzyskowo.

* 11 maja (czwartek) w godzinach 17.00-18.00 w siedzibie Rady Osiedla  Błonie przy ul. Broniewskiego 1 (biblioteka) - Błonie.

*  11 maja (czwartek), 12 maja (piątek), 18 maja (czwartek), 19 maja  (piątek) - w godzinach  15.00-16.00 w siedzibie  Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 4  - Śródmieście, Stare Miasto, Jary, Kapuściska, Glinki-Rupienica, Wyżyny, os. Łuczniczka,  Łęgnowo, Zawiszy, Flisy, Bocianowo, Zimne Wody - Czersko Polskie,  Prądy, Miedzyń,  Siernieczek, Myślęcinek, Bydgoszcz Wschód, Brdyujście,  Osowa Góra, Bartodzieje, Janowo i pozostałe osiedla. 

     Dodatkiem do talonu będą przygotowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej UM bezpłatne  książki "Pomniki przyrody w Bydgoszczy" oraz informatory o ochronie pszczół w mieście. Sadzonki roślin ozdobnych na talony będzie można odbierać w  Przedsiębiorstwie "Zieleń Miejska" Sp. z o.o. przy ul. Czarna Droga 45 od poniedziałku do piątku w godzinach  7.00-17.00 i w soboty w godzinach 8.00-15.00.  

    Zgłoszenia do  Konkursu "Bydgoszcz w kwiatach i zieleni" przyjmowane będą też  cały czas w dniach 9 maja do 12 czerwca 2017 roku w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 4,  pisemnie pod adresem Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, 85-169 Bydgoszcz, skrytka pocztowa 17 lub e-mailem: biuro @tmmb.pl względnie telefonicznie pod numerem: 52 345-44-34. Dotyczy to także szkół,  instytucji i zakładów pracy. 

  Konkurs  będzie trwał   od maja do października 2017 roku. Od  15 czerwca do  31 lipca  specjalne komisje dokonają oceny  obiektów zgłoszonych do konkursu.  Najlepsze  trafią na łamy redakcji "Expressu Bydgoskiego" patrona medialnego konkursu . Do 10 września  wyłonieni zostaną laureaci.  W I etapie odbędą się podsumowania na osiedlach, w II - finał,  podczas którego najlepsi z najlepszych  otrzymają laury w Sali Sesyjnej ratusza.

 


 

 

do góry^